|  | vlastní modely pro XP11 - zdroj textury 12. 3. 2017 / 11:43 | |
|  | Učení se tvořit scenerie pro XP je pro mě momentálně větší zábava než testovat dvě bety během dvou dní. Před tím než se pustím do něčeho většího trénoval jsem dle tutoriálů jednoduché domečky - jen pro odzkoušení si postupů. Inspirován stylem autogenových domečků Petra Bednáře, které se jaksi neomezují na 8-20 vertexů jsem si zkusil vymodelování vlastního domu v Blenderu, AC3D a Sketchupu - pro porovnání v čem se mi bude osobně tvořit nejlíp. Všechny tři programy mám i když v nich nedělám - ale kvůli mé práci se mi hodí na otevírání různých formátů a převody do/z Creo 2.0 ve kterém normálně dělám, takže jsem v podstatě začínal z nuly.
Klasika - každý program má něco co chybí v těch dalších. Nicméně čistě na strojní čas, tvorba byla nejrychlejší v Sketchupu i když tam jsem zprvu nejvíce bojoval s mapováním textur. Přenos modelu na místo pomocí Overlay Editoru a doplnění nějakých objektů na zahradu z knihovny je pak už hračka.
První problém a asi má chyba na kterou jsem narazil bylo, když jsem měl namapované textury ze tří různých png. Při exportu do XP *.obj to vezme jen jednu - a na plochy, kde je jiná než ta primární textura přiřadí právě primární.
Druhý problém je, že střechu mám na 40cm trámech - takže jsem u přesazených ploch střechy dával 0,4m - v porovnání s Petrovými domky to je ale moc tlusté. Pokud tam bylo namapované podle reality dřevo, vypadalo to dost divně, zachránil jsem to částečně namapováním textury tašek.
No a pak je tady třetí problém se kterým mi snad poradí někdo ze zkušenějších tvůrců.
Jako texturu jsem použil autogenovou Petrovu ld_EUhse1_ALB.PNG z adresáře \X-Plane 11\Resources\default scenery\1000 autogen\EU\textures\ Nekopíroval jsem ji nikam, v modelářích jsem ji vždy vybíral z toho místa kde je, abych předešel tomu, že to pak bude hledat někde jinde. Textura je pro potřeby domečků ideální - takové texturové lego a v podstatě mi umožnila na 90% namapovat vlastní barák přesně tak jak je. Bohužel pokud dám do složky se scenerkou jen *.obj tak to načte bez textury. On si ji v tom default adresáři neumí najít. Takže jsem musel pro správný chod v XP11 překopírovat tu texturu do složky s objektem. To ale podle mě není OK. Textura se do paměti načítá kvůli autogenu, takže je v paměti zbytečně dvakrát. Lze to nějak řešit?
No a pak nevím jakým kouzlem nebo principem Petr dociluje toho, že se mu domečky v noci rozsvítí.
Tady jsem zatím nikde nenašel nějaký návod jak na to. Super funguje "Vím, že nic nevím." před týdnem jsem vůbec netušil jak umístit nějaký objekt do scenerie. Před třemi dny jak si vytvořit vlastní model, dnes mi vadí, že neumím noční verzi, nebo ten kousek fototextury pod pozemkem co mají v XP11 autogenové domečky, uvažuji jak by se dělaly např. animované vrata u hangáru, realisticky vypadající kouř z komína reagující na vítr v XP a další a další věci. Ti co tvoří roky se asi smějí, ale přijde mi, že XP je pro tvorbu o dost uživatelsky přívětivější než tvorba do FS do které se mi nikdy nepodařilo proniknout.
Pro ty, co u mě byli někdy na návštěvě, pro posouzení výsledek sobotního snažení tak jak vypadá v XP11 - včetně zmiňovaného zmetku s chybějící texturou dřeva co se bije s autogenem protože jsem to zapomněl exkludnout. |
| |
|