Samožrejmě, že na to stačí 1 kružítko a dvě spojená pravítka. Ono pokud se omezíme na racionální čísla (což můžem protože pracujem s omezenou přesností), tak na to stačí i mnohem méně - třeba jenom kružítko a jedno pravítko. Jenže tam zas narážíme na onu praktičnost - sice na to stačí a na některé věci (podobnosti, změny měřítek a pod) je to dokonce výhodné, ale počítat tak všechno je nesmysl.
A tam už renesanční matematika, o pozdější nemluvě, nabízela opravdu poměrně velké množství mechanických "fint". Nevím na kolik se používaly v praxi na lodích, ale já je mít, tak je tahám mnohem radši než tabulky.
Od kruhových počítadel a škálovaných posuvníků, které byly většinou jednoúčelové (jestli jsi to nikdy neviděl, tak máš kruh a rameno, které se pohybuje po obvodu, na rameni jsou od středu k okraji vynesené hodnoty z definičního oboru funkce, na kruhu jsou radiálně vynesené funkční hodnoty a otočení ramene funkci parametrizuje, obdobně u posovníků máš dvě ne nutně lineární stupnice, které převádíš prakticky to nahrazuje tabulky tam, kde nepotřebuješ velkou přesnost, ale potřebuješ rychlost), až po
"circle of propotion", logaritmická pravítka či abaky. |
|