To jsou dvě různá zařízení.
Kurzový systém ukazuje "heading" ke vztaženému poledníku. Takže před odletem nastavíme místní (gyrokompas sesouhlasíme s magnetickým). Během letu se to o něco rozhodí (detaily viz manuál). Před přistáním to sesouhlasíme s letištěm příletu (Zjednodušeně pouze s aktuálním magnetickým kurzem v blízkosti cíle).
To je to, co nám ukazují "kulaté" budíky a NVU. Takže to má vliv na navigaci pomocí VOR, NDB a NVU.
GPS je na všem předešlém nezávislé zařízení, které v podstatě periodicky zjišťuje aktuální polohu podle signálů ze satelitů. Podle rozdílů určuje rychlost a směr. Takový směr je samozřejmě track heading, vztažený k aktuálnímu poledníku.
Takže - pro použití GPS navigace není potřeba TKS vůbec seřizovat a může ukazovat uplné blbosti (Gyra můžeme i vypnout).
S INS to bude asi jinak. tam se nastaví výchozí pozice a pohyb se snímá pomocí gyroskopů. je to tedy také nezávislé na magnetickém kompasu, ale nějak se tomu musí nastavit heading, alespoň na začátku, aby věděl, jakým směrem se to vlastně hýbe.
Mě osobně STAR na GPS nefungují, při pokusu je zapnout GPS vytuhne a časem pošle FS Dr.Watsonovi. Má to fungovat tak, že se body STAR doplní do aktuálního letového plánu. |
|